Великобілозерська районна державна адміністрація

Інформація щодо запровадження Європейським Союзом

 

Інформація 
щодо запровадження Європейським Союзом законодавства з реєстрації, оцінки та авторизації хімічних речовин 
( Regulation on Registration , Evaluation , Authorization and Restriction of Chemicals ( REACH)

Регламент Європейського Парламенту та Ради ЄС від 18.12.2006 № 1907/2006 щодо запровадження Спільнотою нової системи регулювання виробництва та використання хімічної продукції REACH (реєстрація, оцінка та авторизація хімічних речовин) набрав чинності 01.06.2007.

Головне завдання REACH – забезпечити високий рівень захисту здоров'я людини і навколишнього середовища, включаючи сприяння альтернативним методам оцінки небезпечності речовин, а також вільний обіг речовин на внутрішньому ринку ЄС.

У рамках REACH створюється єдина система для вже існуючих і нових хімічних речовин. Уважається, що в рамках упровадження даного законодавства буде зареєстровано не менше 30 000 хімічних сполук.

Згідно з новими правилами здійснюватиметься контроль за виробництвом і використанням хімічних речовин усередині ЄС, що безпосередньо впливатиме на виробників, імпортерів, дистриб'юторів і споживачів хімічної продукції в країнах Євросоюзу. При цьому, безперечно, істотний вплив нове законодавство матиме і на компанії країн, що не належать до Європейського Союзу, проте здійснюють експортні поставки своєї продукції на європейський ринок та/чи споживають хімічні речовини і суміші, що виготовляються в ЄС.

Дія законодавства REACH охоплює надзвичайно широке коло продукції базових галузей української промисловості, включаючи чорну та кольорову металургію, хімічну, машинобудівну тощо, тобто майже всю промислову продукцію, що експортується до ЄС.

При цьому запровадження нової системи REACH викликає занепокоєння як у країн – членів ЄС, так і у торговельних партнерів ЄС з третіх країн, що пов'язано з ускладненням системи допуску до реалізації продукції на внутрішньому ринку Європейського Союзу, збільшенням собівартості хімічних виробів через витрати, пов'язані з проходженням процедур реєстрації та авторизації, а також розкриттям інформації щодо виробництва та реалізації хімічних речовин.

З огляду на той факт, що Регламент Європейського Парламенту та Ради ЄС від 18.12.2006 № 1907/2006 стосовно запровадження нової системи регулювання виробництва та використання хімічної продукції REACH є внутрішнім чинним актом Європейського Союзу, формат співпраці з Європейським Союзом у рамках експорту до ЄС українських товарів, що підпадають під дію законодавства REACН, може здійснюватись лише через Європейське агентство хімічних речовин (ЄАХР) (European Chemicals Agency – ECHA) (Гельсінкі, Фінляндія), що є єдиною офіційною установою в ЄС, яка уповноважена координувати процес реєстрації хімічних субстанцій відповідно до законодавства (адреса веб – сайту http://echa.europa.eu ).

При цьому необхідно взяти до уваги, що відповідно до положень REACH щодо регулювання виробництва та використання хімічної продукції , кожне окреме підприємство безпосередньо несе відповідальність та витрати за сертифікацію своєї власної продукції.

Без реєстрації хімічні речовини будуть розглядатися як недозволені для виробництва, імпорту, продажу і використання на території країн Європейського Союзу.

Після завершення підготовчого періоду з 01.01.2009 Європейський Союз буде імпортувати хімічні субстанції та здійснювати їх реалізацію на ринку ЄС виключно після проведення відповідних процедур реєстрації та авторизації (надання дозволів).

За попередніми оцінками експертів вартість реєстрації однієї хімічної речовини становитиме від 30 до 700 тис. євро залежно від особливостей характеристик речовини, витрат на формування реєстраційного досьє, підготовку технічної документації, тестування, лабораторних досліджень тощо.

Відмова від здійснення реєстрації призведе до закриття доступу для продукції конкретної компанії на ринок Євросоюзу.

Несвоєчасне подання заявки на попередню реєстрацію (до 01.12.2008) може призвести до унеможливлення здійснення поточних поставок. Водночас попередня реєстрація дає можливість виробникам, зокрема українським, здійснювати експорт відповідної продукції до 2010 року.

Таким чином, у разі недотримання вимог законодавства REACH національні виробники України, зокрема хімічної та металургійної промисловості, можуть зазнати суттєвої шкоди.

Основні етапи запровадження положень REACH:

  • 1 червня 2007 р. – 1 грудня 2008 р. : період попередньої реєстрації відповідних хімічних речовин та введення відповідних обмежень на імпорт незареєстрованих товарів до ЄС;
  • до 1 грудня 2010 р.: підготовка та подання відповідного технічного досьє до Європейського хімічного агентства (ECHA);
  • 2010 – 2018 рр.: здійснення сертифікації відповідної продукції.

Крім того, 17 квітня 2008 року в Офіційному журналі ЄС № L107 опублікований Регламент Європейської Комісії № 340/2008 від 16.04.2008 р. щодо оплати та зборів, що мають сплачуватись Європейському агентству хімічних речовин (ЄАХР) відповідно до Регламенту RE ACH .

Відповідно до Регламенту № 340/2008 базова ціна реєстрації становитиме від 1600 євро для субстанцій, що експортуються до ЄС в обсязі до 10 тонн, до 31000 євро для субстанцій, що експортуються в обсязі більше 1000 тонн. Для малих підприємств передбачені знижки до 90%, а для компаній, що спільно здійснюють реєстрацію субстанції можуть надаватись знижки до 25%.

При цьому передбачено, що розмір оплати за надані послуги буде змінюватись щорічно, у тому числі, з урахуванням рівня інфляції. Перший такий перегляд має відбутись до 1 червня 2009 року.

На сьогодні Міністерством юстиції України здійснено повний переклад Регламенту REACH українською мовою, який розміщено на веб-сайті Державного департаменту з питань адаптації законодавства за адресою: http://www.sdla.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=48202&cat_id=48201

Додаткову інформацію можна отримати у Центрі координації і консультацій REACH, що створено при Раді національних асоціацій товаровиробників при Кабінеті Міністрів України.

Очолює Центр та організовує його роботу Голова комісії з питань регуляторної політики Ради національних асоціацій товаровиробників - Кудрявцев Сергій Леонідович.

До основних завдань, покладених на Центр, належать:

  • Аналіз положень REACH та збір інформації про практику їх імплементації в країнах ЄС, підготовка відповідних роз'яснювальних матеріалів для підприємств та асоціацій.
  • Оптимізація фінансових витрат окремих виробників в процесі реєстрації хімічних речовин, залучення до процесу реєстрації та формування Реєстраційного досьє провідних європейських та вітчизняних юридичних компаній, координація спільної та міжгалузевої діяльності щодо сертифікації продукції, сприяння участі української промисловості у міжнародних консорціумах з реєстрації хімічних речовин.
  • Консультаційне супроводження роботи Технічних комітетів в рамках Європейських галузевих к онсорціумів, представлення в них інтересів українських виробників тощо.

Поштова адреса Центру: 
м. Київ, 03680, вул. П. Любченка, 15. 
тел./факс (8 056) 373-99-13 
тел. (8 044) 209-28-61 
Адреса Веб-сайту: http://www.rnat.org.ua/reach 
електронна пошта: reach_ua@ukr.net ukrfa@ukr.net

Крім того, державне підприємство "Черкаський НДІТЕХІМ" також надає інформаційно – консультативні послуги з питань законодавства "REACH".

Поштова адреса: 
Україна, 18000, м . Черкаси, бульвар Шевченка, 205, НДІТЕХІМ; 
тел.(0472) 37-64-89; 
тел./факс (0472) 37-41-65, (0472) 37-94-43; 
Адреса Веб – сайту інституту: http://niitekhim.2mcl.com 
Адреса електронної пошти: niitehim-office@uch.net niitehim@uch.net

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень