Великобілозерська районна державна адміністрація

Інтернатні заклади в області замінюють сімейними формами виховання

Дата: 27.04.2016 10:09
Кількість переглядів: 478

Під головуванням заступника голови облдержадміністрації Едуарда Гугніна відбулося чергове розширене засідання обласної координаційної ради з питань соціального захисту неповнолітніх, на якому підбито підсумки роботи щодо захисту прав та законних інтересів дітей  у 2015 році та 1 кварталі 2016 року.

Учасники обговорили низку питань щодо розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої безпритульності і бездоглядності, профілактики правопорушень серед дітей та підлітків; активізації профілактичної роботи серед підлітків, які перебувають у конфлікті із законом; надання соціальних послуг сім’ям з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, у яких є ризик вилучення  дітей з сім’ї.

- На сьогодні досить складана соціально-економічна ситуація як в області, так і у державі в цілому, тож за таких умов починаються проблеми в сім’ях, труднощі з дітьми. Одразу зростає підліткова злочинність, збільшується кількість безпритульних дітей. Але є низка заходів, що дозволить уникати таких ситуацій. Зокрема, це підтримка сімей, виховання дітей та залучення їх до здорового способу життя, пропаганда сімейних цінностей, - підкреслив Едуард Гугнін.

За словами посадовця, необхідно поступово відходити від інтернатних закладів та виховувати дітей у сім’ях.

- Відсоток усиновлення в Запорізькій області наразі складає майже 87%. Нарешті область почала наближуватися до середньоукраїнських показників. Але зупинятися на цьому ми не можемо, - наголосив посадовець.

На підсумках роботи щодо розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  зупинилася у своїй доповіді начальник Служби у справах дітей облдержадміністрації Антоніна Матвеєва.

За її словами, з урахуванням дітей, які були переміщені із районів проведення АТО, разом з опікунами, прийомними батьками та батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, які проживають на території  області, загальна кількість дітей–сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, складає 3378. На сьогодні в сім’ях проживає 3274 дітей або 85,9% від загальної кількості. Найбільше  у сім’ї влаштовано дітей у  м. Енергодар - 96,2%; Михайлівському – 94,5%; Приазовському – 92% та  Гуляйпільському – 90,9% районах. Ці показники  вищі ніж загальноукраїнські. Найнижчі показники у Розівському районі, значно погіршилася ситуація в Оріхівському районі.

Одним із пріоритетів роботи є розвиток мережі прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Проте в 2015 році ця робота відбувалася досить повільно. Всього минулого року створено 14 прийомних сімей, куди влаштовано 38 дітей: у м. Запоріжжя, Енергодар та у Вільнянському, Запорізькому, Оріхівському, Приазовському, Приморському, Токмацькому, Чернігівському, Якимівському районах. Поповнилися прийомні сімї  новими вихованцями  у м. Мелітополі та  Михайлівському районі. Отже, всього до прийомних сімей влаштовано 44 дитини. У 2015 році в області створено  п’ять дитячих будинків сімейного типу, в які передано на виховання та спільне проживання 40 дітей.                                                        

Проблемним залишається питання забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За станом на 01.04.2016 на  соціальному квартирному обліку перебуває 281 дитина від 16 до 18 років та 1155 осіб із числа дітей віком від 18 до 23 років.

- Незважаючи на те, що програми із забезпечення житлом на 2013-2015 роки було прийнято в області на всіх рівнях, навіть на рівні сільських та селищних рад, розроблено механізм фінансування у вигляді субвенції з обласного бюджету за умови 50% співфінансування, майже всі програми, за виключенням обласної, мали декларативний характер. А згідно із Законом «Про місцеве самоврядування» обов’язок щодо забезпечення дітей та осіб цієї категорії житлом покладається саме на органи місцевого самоврядування, - зазначила Антоніна Матвєєва.

Зокрема, за її словами, в 2015 році 125 тис. грн. субвенція з обласного бюджету була використана в повному обсязі. На ці кошти придбано дві квартири для трьох дітей–сиріт у Приазовському районі, один будинок у Великобілозерському районі, також продовжено роботу з реконструкції гуртожитку для дітей-сиріт у Вільнянському районі.

Також з метою профілактики дитячої безпритульності протягом звітного періоду служби у справах дітей із залученням співробітників Національної поліції, соціальних працівників, представників сільських та селищних рад продовжено проведення  профілактичних заходів «Діти вулиці», «Вокзал» тощо. Так, у 2015 році проведено 1696 профілактичних рейдів, під час яких виявлено 1371 дитину, вилучено 470 дітей, з них: 285  влаштовано до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, 92 дитини - до закладів охорони здоров’я, 20 повернуто до навчальних закладів, 73  повернуто до рідних сімей. Також під час проведення цих акцій здійснено обстеження 4618 неблагополучних сімей, з них вилучено 359 дітей, яким загрожувала небезпека. Великою залишається кількість дітей, вилучених із неблагополучних сімей: у 1 кварталі 2016 вилучено з сімей 109 дітей , у 1 кварталі 2015 - 73 дитини.

Всього у 2015 році в центрах соціально-психологічної реабілітації перебувало 719 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах,  у 1 кварталі 2016 року - 365 дітей, що на 94 дитини більше, ніж у 1 кварталі 2014 року.

 

 

 

Управління у справах преси та інформації


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень