Великобілозерська районна державна адміністрація
Великобілозерський район, Запорізька область

Дострокове розірвання договору оренди землі у випадку не сплати орендної плати

Переглядів: 259

 

 

Згідно зі статтею 13 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У пункті «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають систематичної (два і більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність (постанова Верховного Суду від 11.07.2018р., справа № 587/186/15-2
Такий висновок повністю узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом України у постановах від 12 грудня 2012 року № 6-146цс12 та від 28 вересня 2016 року № 6-977цс16.
З урахуванням наведеного, Верховний Суд дійшов висновку, що в даному випадку наявна систематична несплата відповідачем орендної плати за користування належною позивачу земельною ділянкою на підставі укладеного між ними договору оренди землі, що є підставою для розірвання зазначеного договору.
Звертаємо в цій частині увагу і на висновок, викладений в постанові Верховного Суду від 14.05.2018р. по справі № 388/2151/15-ц:

«доводи касаційної скарги про те, що позивач не довів наявності заборгованості з орендної плати не знайшли свого підтвердження, оскільки відповідач не спростував доводів позивача щодо наявності такої заборгованості та не надав доказів сплати. Доводи скарги про те, що орендодавець не звертався до орендаря та не вимагав сплати орендної плати, а також про те, що вона не довела, що була позбавлена права вимог щодо отримання орендної плати є необґрунтованими, оскільки сплата орендної плати це обов'язок орендаря, передбачений умовами договору оренди». З урахуванням зазначеного, суд касаційної інстанції погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій в частині розірвання договору оренди землі.

 

 

За інформацією відділу економічного розвитку

торгівлі та державної реєстрації райдержадміністрації 

« повернутися до списку новин