Великобілозерська районна державна адміністрація

Про правила безпеки під час відпочинку на водних об’єктах

Дата: 01.09.2016 15:07
Кількість переглядів: 860

Вода є невід'ємною частиною життя на Землі. Але, на жаль, водяна стихія несе в собі велику небезпеку. Так, мабуть, ніхто не зможе заперечити, що вигляд бурхливого моря, спокійної річки або мальовничого озера захоплює, надихає і манить, а рятувальників бентежить і непокоїть. Бо саме ця не оповита стихія щороку поглинає людські життя.

За статистикою ГУ ДСНС України у Запорізькій області з початку 2016 року на воді загинуло 50 осіб (з них 5 дітей), врятовано 368 людей, з яких 61 - діти.

Так, 28 липня о 13:30 до Служби порятунку «101» від чергового Національної поліції надійшло повідомлення про те, що 27 липня у річці Тащенак поруч с. Перемога, Якимівського р-ну виявлено тіло потонулої дитини 2012 р.н. За попередніми даними, мати з подругою о 17:40 пішли купатися у річці, залишивши дитину на березі. Коли жінки вийшли з води виявили, що дитина зникла. У результаті пошуку тіло хлопчика було знайдено.

31 липня о 10:35 в с. Приморський посад, Приазовського району сталася подія на воді. На узбережжі Азовського моря на відстані 500 м від берега на надувному матраці відпочивальника віднесло у відкрите море. Рятувальники окремого поста аварійно-рятувальної частини аварійно- рятувального загону спеціального призначення смт. Мирне за допомогою моторного човна доставили 23-річного чоловіка на берег.

Того ж дня, о 18:20 в смт. Кирилівка неподалік б/в «Шахтар» на відстані приблизно 1300 метрів від берега чоловіка віднесло у відкрите море на надувному човні. Рятувальники окремого поста АРЧ АРЗ СП смт. Мирне доставили 41-річного чоловіка на берег.

4 серпня о 12:20 в с. Приморський посад біля б/в «Факел» сталася подія на воді. На відстані 700 м від берега на надувному матраці чоловіка віднесло у відкрите море. Рятувальники аварійно-рятувального загону спеціального призначення м. Запоріжжя на моторному човні доставили 31-річного відпочивальника на берегТого ж дня о 15:30 в районі пляжу «Лазурний» м. Бердянськ на відстані 700 м від берега двох людей на гумовому човні віднесло у відкрите море. Рятувальники поста № 2 КП «Рятувально-водолазної служби» БМР на моторному човні доставили чоловіків на берег.

Вже о 15:35 в смт Кирилівка, в районі б/в «Автомобіліст» на відстані 1700 м від берега двоє відпочивальників перевернулись на гідроциклі та прохали на допомогу. Рятувальники АРЗ СП м. Запоріжжя на моторному човні доставили 21-річну дівчину та 26-річного хлопця на берег.

13 серпня о 12:16 в Приазовському районі, с. Приморський Посад сталася подія на воді. На відстані 700 метрів від берега рятувальники ОП АРЗ СП м. Запоріжжя за допомогою моторного човна допомогли 22 річному жителю м. Енергодар дістатись до берега, якого на надувному матраці відносило у відкрите море.

Того ж дня о 16:07 в с. Приморський Посад, на базі відпочинку «Ельдорадо» на відстані 500 м від берега рятувальники ОП Аварійно- рятувального загону спеціального призначення м. Запоріжжя врятували сім’ю. Батька та матір із 15-річним хлопчиком, на зламаному катамарані відносило у відкрите море.

13 серпня о 15:05 в Якимівському районі, смт. Кирилівка, навпроти бази відпочинку «Сонячний промінь» рятувальники ОП Аварійно- рятувального загону спеціального призначення м. Запоріжжя врятували 43-х та 57-річного мешканців Дніпропетровської області, яких на надувному човні на відстані 2000 м відносило у відкрите море.

В цей же день о 17:10 в Якимівському районі, смт. Кирилівка навпроти б/в «Кондитер», на відстані 2500 метрів від берега, рятувальники ОП АРЗ СП м. Запоріжжя врятували 69-річного чоловіка та 66-річну жінку, яких на надувному човні відносило у відкрите море.

На жаль, судячи зі статистичних даних, можемо зробити висновок, що діти досить часто стають жертвами власної необізнаності. Батьки повинні розуміти, що влітку підростаюче покоління не знаходиться під наглядом вчителів в школі та цілий день належить сама собі. Дитина як молодшого, так і-старшого віку потребує особливої уваги під час відпочинку на морі, річці чи іншій водоймі.

Дуже важливо відпочивати на пляжах, де є рятувальні станції та пости. Адже результат рятувальної операції залежить від хвилин, часто секунд.

На жаль, архіви ДСНС кожного року поповнюються трагічними випадками на воді. Кожен рік вода поглинає життя людей. Кожного вересня чиясь дитина не приходить більше до школи. А виною тому є елементарна необізнаність та нехтування правилами безпеки.

Чи впевнені ви, що саме ваша дитина не опиниться у цій жахливій статистиці? Тож перед тим, як відпускати її на водоймище, переконайтесь

 

Заходи безпеки при купанні:

 

•      Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання.

•      Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин.

•      Не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у воді настає рефлекторне скорочення м'язів, що спричиняє припинення дихання.

•      Забороняється входити у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.

•      Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном.

•      У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях.

•      Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил.

•      У водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись.

•      Якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них.

•      Дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею - захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.

•      Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильних хвилях.

Не жартуйте на воді:

 

•       не підпливайте під тих, хто купається;

•       не хапайте їх за ноги;

•       не "топіть";

•       без потреби не кличте на допомогу і т. ін.;

•       купання дітей має відбуватися тільки під наглядом дорослих, які добре вміють плавати;

•       вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків. ‘Навчити плавати свою дитину - обов'язок такий самий, як навчити її переходити вулицю.

Впевнено триматися на воді можна навчити за 5-7 днів, і це вже перший крок до безпеки: діти тонуть не тільки в ставках і річках, але й у бочках із водою, в домашніх ваннах, залишені батьками, дорослими "буквально на одну хвилинку".

• Не лишайте біля води малят, вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму;

що ваш син або донька обізнані у питаннях безпеки на воді та вправно плаває. А краще за все - завжди бути поруч із дитиною.

Вагоме значення має також температура води. Низька температура води викликає спазм судин шкіри та легень, довготривале скорочення дихальних м’язів, що призводить до гострих порушень дихання та серцевої діяльності, анемії мозку, яка проявляється втратою свідомості, або близьким до цього станом. У практично здорової людини при швидкому входженні у холодну воду може розвинутись холодовий шок, який іноді закінчується смертю. Подібний стан може розвинутися не лише в холодній (нижче 16-17 °С), але й достатньо теплій воді (22-26 °С), коли її температура значно відрізняється від температури тіла, що обумовлено тривалим перебуванням на сонці чи фізичними перевантаженнями.

Серед інших причин, що призводять до утоплення, необхідно назвати невміння плавати, втома при тривалих запливах, хворобливий стан, травми при стрибках у воду (особливо у незнайомих місцях), порушення серцевої діяльності при підводному плаванні на глибинах понад 2 м. Проте, не тільки діти не дотримуються правил поведінки на водних об’єктах. Здавалося б, цілком дорослі та адекватні люди іноді гинуть або травмуються через власну необачність. Майже половина всіх утоплень спричинені вживанням алкоголю. Вживання алкоголю на пляжах зараз, на жаль, є чи не традицією. Не дивно, що «вибухова суміш» спиртних напоїв та пекучого сонця дає свої трагічні результати.

Чинниками, що посилюють небезпеку при купанні, є значна швидкість течії води, коловороти, підземні джерела, що різко зменшують температуру води в обмеженому просторі, великі хвилі, можливість зіштовхнутись з плаваючими засобами. Значному зниженню ризику утоплення, не лише в звичайних, але й в екстремальних умовах, сприяє виховання в людини вольових якостей та загартування організму.

Тож постає нагальна потреба забезпечення належної роз’яснювальної роботи щодо навчання правил безпеки життєдіяльності на водних об’єктах серед населення області.

З метою запобігання травмуванню та загибелі людей внаслідок порушення елементарних правил безпеки життєдіяльності, виховання культури безпечної поведінки надсилаємо Вам експрес-інформацію та просимо сприяти проведенню інформаційно-роз’яснювальної роботи серед фахівців Вашого відомства. Давайте разом дбати про безпеку! Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

•      не запливайте за обмежувальні знаки, які відділяють акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, тут гарантована відсутність водовертей (чорториїв) та інших небезпек;

•      не треба відпливати далеко від берега або перепливати водойми на заклад. Довести своє вміння плавати можна, пропливши декілька разів ту саму дистанцію вздовж берега;

•      не наближатися до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас. Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді.

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина

 

Негайно оцініть обстановку та подивіться, чи немає поруч рятувального засобу. Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути.

Уміння надати допомогу при нещасних випадках потрібне кожній людині. Особливо складно це робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів та ін.). Якщо ви кинулися на допомогу, то треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і постраждалий може контролювати себе, він повинен триматися за плечі свого рятівника. Якщо ж постраждалий не контролює своїх дій - поводитися з ним треба жорстко, не даючи йому впасти у стан паніки.

Елементарна техніка рятування

 

Підпливши до потопаючого, треба пірнути під нього й одним із прийомів захоплення транспортувати до берега.

У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию, звільняйтеся і негайно пірнайте. Інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не припиняйте спроб знайти його там.

.Коли потерпілого витягнуте на берег, основну увагу слід звернули на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць. Допомога надається залежно від його стану.

Правила користування катерами та маломірними суднами

 

Вихід маломірних (малих) суден у плавання дозволяється за:

-     сприятливих погодних умов;

-     технічної справності судна;

-      наявності устаткування та спорядження, перелічених в документах класифікаційного товариства;

-      наявності діючих суднових документів та відповідного свідоцтва (диплома) на право керування судном.

Судноводії маломірних (малих) суден зобов'язані:

-     забезпечувати безпеку плавання судна та пасажирів;

-     уміти своєчасно надавати допомогу потерпілим на воді;

-      доставляти потерпілих на воді в лікувальні заклади;

-       при погіршенні гідрометеорологічних умов переходити до укриття.

Під час плавання на безпалубному маломірному (малому) судні пасажири та члени екіпажу повинні бути одягнені в рятувальні нагрудники (жилети).

Судноводіям маломірних (малих) суден забороняється:

-       виходити в плавання без дозволу компетентних органів, на судні, то не зареєстроване у встановленому порядку, не має відповідних номерних знаків на бортах, не пройшло своєчасно технічний огляд;

-       виливати за борт відходи паливно-мастильних матеріалів та викидати сміття;

-       здійснювати плавання в районах, що заборонені для руху маломірних (малих) суден, без дозволу Верхньодніпровського регіонального представництва Держфлотінспекції України;

-       керувати судном у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння будь- якого ступеня, а також у хворобливому стані, який може призвести до втрати орієнтації;

-      передавати керування судна особам, що перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння будь-якого ступеня;

-      перевозити пасажирів, що перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння будь-якого ступеня;

-      порушувати норми пасажиромісткості та вантажопідйомності судна;

-      керувати судном, не маючи при собі відповідного свідоцтва або диплома;

-      здійснювати рух за видимістю менше 500 метрів;

-      ставити на якір у межах суднового ходу (фарватеру);

-      заходити на акваторії пляжів та місць, відведених для відпочинку та проведення тренувань спортивних суден;

-      маневрувати або зупинятися поблизу суден, що не є маломірними (малими);

-      зупинятись біля пасажирських або вантажних причалів на дистанції ближче ніж 200 метрів;

-       виходити на судновий хід (рекомендований курс, встановлену смугу руху), якщо видимість менше 1000 метрів, а вітрильним судам, крім того, і в темний час доби;

-      здійснювати рух швидкісних суден, якщо видимість менша 1000 метрів;

-      швартуватись до плавучих навігаційних знаків;

-      перевозити вибухо- та вогненебезпечні вантажі;

-      купатись з борта судна, яке не обладнане для цього.

У всіх випадках, що не передбачені Правилами судноводії повинні вживати всіх можливих заходів, що диктуються практикою судноволодіння або особливими обставинами, для забезпечення безаварійного плавання.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень