Великобілозерська районна державна адміністрація

Оприлюднено перелік головних підприємств-забруднювачів довкілля у Запорізькій області

Дата: 21.02.2017 16:21
Кількість переглядів: 475

Основними підприємствами-забруднювачами в Запорізькій області є ПАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запорізький феросплавний завод», ПАТ «Український графіт», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запоріжкокс», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПАТ «Запоріжвогнетрив» та інші. Викиди цих підприємств становлять 60-70% від загального валового обсягу викидів забруднюючих речовин. Про це повідомили під час брифінгу директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Віталій Гордієнко та заступник начальника Державної екологічної інспекції Запорізької області Артем Кизим.

За словами Віталія Гордієнка, динаміка показує, що основними забруднювачами навколишнього середовища Запорізької області, а саме 83%, є ПАТ ДТЕК «Дніпроенерго» та ПАТ «Запоріжсталь». Також гостро стоїть проблема вирубки лісу, утилізації відходів тощо. В кінці минулого року Департаментом екології ОДА було розроблено техніко-економічне обгрунтування та проектно-кошторисна документація по заходу «Організація і впровадження державної системи моніторингу довкілля на регіональному рівні», що передбачає установку семи стаціонарних постів для моніторингу стану навколишнього середовища у м. Запоріжжя та 14 стаціонарних постів по області.

- Стосовно водних ресурсів (за даними Запорізького регіонального управління водних ресурсів) обсяг скинутих стічних вод у 2015 році склав 930,4 млн. м3, з них забруднених 70,04 млн. м3. Інформація за минулий рік наразі відсутня. Головними забруднювачами водних об'єктів, як і в попередні роки, є підприємства чорної і кольорової металургії та житлово-комунального сектора. Найбільший обсяг забруднених стічних вод скидає ПАТ «Запоріжсталь». Частка підприємства в загальному скиданні забруднених стічних вод по області становить 85 %, - повідомив Віталій Гордієнко.

Враховуючи відсутність фінансування з державного бюджету в 2016 році, всі лісогосподарські підприємства Запорізької області функціонують за рахунок самофінансування. Це призвело до часткового зменшення штату державної лісової охорони, тому на сьогодні охорона лісових насаджень практично відсутня.

- Проблема незаконної вирубки лісу в нашому регіоні стоїть дуже гостро. Зокрема, у 2015 році лісогосподарськими підприємствами було засаджено 376 га лісу, а вирубку здійснено на 2483 га, тобто вирубка в 6,6 разу перевищує посадку. У 2016 році було знищено 2266 га лісосмуг, а фактично посаджено в 15 разів менше. У зв'язку з відсутністю фінансування посаджено лісу на площі 83 га. З такими показниками вже через рік в області від лісу нічого не залишиться, - відзначив директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

У 2016 році обласною державною адміністрацією було профінансовано Управління лісового господарства з резервного фонду обласного бюджету в розмірі 1,1 млн. грн., що посприяло збереженню лісу в пожежонебезпечний період.

Також актуальне для області питання - зменшення кількості стихійних звалищ і надходження побутових відходів у місця розміщення, де можливе  впровадження сортування та роздільний збір відходів. За такою схемою минулого року почали працювати вже дев’ять  населених пунктів: м. Запоріжжя, м. Бердянськ, м. Мелітополь, м. Приморськ, м. Василівка, с. Приморське Василівського району, с. Дружелюбівка Вільнянського району, смт Новомиколаївка, смт Балабине Запорізького району.

- Розміщення стихійних сміттєзвалищ на території  області пов'язано з відсутністю необхідної кількості місць розміщення твердих побутових відходів. За нашою інформацією, на території області зареєстровано 97 місць розміщення відходів, 61 з яких – полігони твердих побутових відходів, 28 – полігони промислових відходів, сім – мулові майданчики, поля фільтрації та один полігон рідких побутових відходів, - зазначив Віталій Гордієнко.

За словами заступника начальника Державної екологічної інспекції Запорізької області Артема Кизима, Держекоінспекція реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, державний контроль здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок.

- Минулого року було проведено 320 перевірок дотримання природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання, організаціями, органами місцевого самоврядування та виконавчої влади, з них 222 планових і 98 позапланових. За їх результатами складено 1039 протоколів про адміністративні правопорушення. Найбільша кількість адмінправопорушень виявлена у сфері поводження з відходами та охорони атмосферного повітря. За результатами їх розгляду накладено штрафних санкцій на загальну суму 215,254 грн., з яких сплачено 193,726 грн. Нараховано збитків, завданих державі, на загальну суму 15,605 млн. грн., з яких сплачено трохи більше 2,5 млн. грн. По решті наразі проводиться претензійно-позовна робота, - зазначив Артем Кизим.

За його словами, порівняно з 2015 роком кількість виявлених порушень збільшилася на 70%, що пов'язано в основному з тим, що з липня 2014 року по серпень 2015 року діяв мораторій на проведення держконтролю за дотриманням природоохоронного законодавства, що в свою чергу спричинило значне зниження рівня відповідальності підприємств у природоохоронній сфері.

Основною і найбільш гострою екологічною проблемою м. Запоріжжя є забруднення атмосферного повітря підприємствами металургії, хімії, машинобудування, на які припадає приблизно 80% викидів від загальної кількості забруднюючих речовин, інша частина припадає на викиди автомобільного транспорту. Основні забруднюючі речовини потрапляють в атмосферне повітря з підприємств міста, зокрема це двоокис азоту, окис вуглецю, а також тверді частинки у вигляді пилу.

Як наголосив Артем Кизим, Інспекція вперше зіткнулася з проблемою недопуску держінспекторів на підприємства для проведення перевірок без пояснення мотивованих причин, таких випадків зафіксовано 14.

- Ситуація в природоохоронній сфері залишається напруженою та не відповідає сучасним вимогам. Для вирішення цього питання необхідно посилити контроль за підприємствами-забруднювачами та суттєво підвищити штрафні санкції, - підбив підсумки Артем Кизим. 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень